قلعه پرتغالی‌ها قشم

قلعه پرتغالی‌ها قشم

قلعه تاريخی پرتغالی‌ها واقع در ساحل شمالی شهر قشم، به‌عنوان نمادی از استقامت و شهامت مردم جزیره در مقابل بیگانگان شناخته می‌شود.

  • کد مطلب: 9443
  • نسخه چاپی
  • تاریخ انتشار: سه شنبه 17 اسفند 1400 - 15:49

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، قلعه پرتغالی‌ها، نام قلعه‌ای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که در سال 1377 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ و یکی از جاذبه‌های گردشگری میراثی و تاریخی جزیره قشم است.

این قلعه حدود پانصد سال پيش توسط دریانوردی پرتغالی به نام آلفونسو آلبرکرک، با مصالحی از جنس سنگ و ملاط ساروج ساخته شد و وظیفه پشتیبانی و تأمین آب شیرین برای قلعه پرتغالی‌ها در جزیره هرمز را بر عهده داشته است.

تاریخچه قلعه پرتغالی‌های قشم

زمانی که عثمانی‌ها با تشکیل امپراتوری خود، راه ابریشم را از بین بردند و ارتباط بین آسیا و اروپا را قطع کردند، تجار کشورهای مختلف سعی در پیدا کردن راهی ارتباطی بودند. در این میان، پرتغالی‌ها به سمت آب‌های خلیج‌فارس آمدند و ضمن درگیری با قدرت‌های منطقه مانند ایران، بر آب‌های خلیج‌فارس مسلط شدند.

 دریانوردان پرتغالی با بنا کردن قلعه‌های مختلف در جزیره قشم، جزیره هرمز و بندرعباس به مدت 110 سال به این مناطق تسلط داشتند، تا بعد از گذشت بیش از یک قرن، در زمان صفویه، تسلط پرتغالی‌ها بر خلیج‌فارس توسط یکی از سرداران صفوی به نام امام‌قلی خان شکسته شد و ایرانیان تا امروز، بر این پرارزش‌ترین آبراهه دنیا، مسلط هستند.

قلعه پرتغالی‌های قشم شامل انبارهای جنگ‌افزار، آب‌انبار بزرگ، اتاق‌های سربازخانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و یک تالار است.

آدرس:

برای بازدید از این ظرفیت تاریخی به ایران، جزیره قشم، شهر قشم، ساحل شمالی، قلعه تاريخی پرتغالی‌ها(دانلود نقشه) مراجعه کنید.

تمام حقوق این سایت متعلق به سازمان منطقه ازاد قشم میباشد